Kış çiçekleri

Mevsim kışa döndüğünde, herkesin evlere çekileceği, hüzünlü, karamsar, kasvetli günler kapıda zannediliyor. Oysa ki, dışarıda yaşayan canlılar için koşullar biraz daha zorlaşsa da, hayat bitmiyor. Doğanın bu en romantik mevsiminde camdan dışarıyı seyrederek bahçenin tadını çıkarmak ve bunu yaparken her seferinde rengarenk çiçekleri görerek bir kez daha mutlu olmak hiç zor değil.

 

Kışın hüzünlü bir mevsim olduğunu düşünenler ve karamsarlığı dağıtıp bahçesinde rengarenk çiçekler görmek isteyenler baharı beklemek zorunda değil. Bunun için sonbahardan kalan bahçeyi temizleyip yenilemek yeterli. Hazırlıklara başlamak için önce sonbaharın hüznünü süpürmek, yaprakları ve yabani otları temizleyerek işe başlamak gerek. Sonra da eksik olan renkleri tamamlamak için onlarcası arasından kış çiçekleri seçmek…

 

Sıklamen (Cyclamen)

Sonbahar ve kış aylarının hayrete düşürecek kadar renkli ve coşkulu çiçeği sıklamen, çiçeklerini açmak için havaların soğumasını bekler. Yaz mevsiminde dinlenip enerji toplar. Çiçekleri beyaz, kırmızı, mor, pembe renklerdedir. Türkiye’de de yetişen, doğal ortamında 2400 metre yüksekliğe kadar sıklamene rastlanabilir. Yaklaşık on çeşidi bahçeler için, kış bahçeleri için ideal seçimlerdir.  Serin evlerde mutlu yaşayabilir ancak, özellikle kaloriferli evlerde sıcak ve kuru hava nedeniyle yaşayamaz.

 

Kış çiçekleri - Sıklamen
wikipedia.org – Flickr.com Juni from Kyoto, Japan

 

Kardelen (Galanthus)

Türkiye’de bitki örtüsünün sahip olduğu en özel çiçeklerden biridir. Çok narindir ve nadir bulunur. Kardelen, kar gibi beyaz çiçeği nedeniyle bu adı almıştır; çiçeği üç çanak yapraktan oluşur. Kuzey ve Doğu Anadolu’da kendiliğinden yetişir. Karın içinde, karlı mevsimlerde görüldüğü için karla özdeşleşir ve kış mevsiminin ilk akla gelen çiçeğidir.

 

Kış çiçekleri - Kardelen
turkiyebitkileri.blogspot.com

 

Hercai menekşe

Hem çok kolay bulunan, kolay yetiştirilen, adım başı karşılaştığımız hercai menekşe, sonbahar ve kış mevsimlerinin sevilen çiçeğidir. Kırlarda yabani olarak, parklarda, bahçelerde, balkonlarda ekilerek yetişir. Görüntüsü insan yüzüne benzeyen hercai menekşe sarıdan mora rengarenk bir soğuk hava çiçeğidir.

 

Kış çiçekleri - Hercai Menekşe
wikipedia.org – commons.wikimedia.org.wikiUser:Noumenon

 

Nergis (Narcissus)

Kış çiçekleri arasında renkliler kadar, kokusuyla tercih sebebi olan nergis, antik çağlardan beri bilinen bir çiçektir. Ilıman kuşakta yetişen 40 türü vardır. Hakkında efsane anlatılan ender çiçeklerden biridir. Söz konusu efsaneye göre, antik Yunan mitolojisindeki yakışıklı Narkissos, göle yansıyan aksini seyretmeye bayılan bir delikanlıdır. Uzun uzun gölün kenarında kendini seyretmekten bıkıp usanmayan Narkissos, memnuniyetinden duyduğu mutlulukla sarhoş olup göle düşer. Öldüğü yerde açan çiçeklere adı verilir; narcissus, yani nergis. Bahçelerde balkonlarda kışın yetişebilecek hem güzel renkli, hem de güzel kokulu nergis en çok Ege’de yetişir.

 

Kış çiçekleri - Nergis
flowers-picture.blogspot.com

 

Çuha çiçeği (Primula vulgaris)

Baharın başladığı günlerde yaprakları da, çiçekleri de soluveren, tam bir kış aşığıdır. Çuha çiçeği karın altında bile yaşar, renklerinden de hiçbir şey kaybetmez. Mor, kırmızı, sarı, beyaz, pembe çiçekleriyle parkların, bahçelerin en aranan, kolay bakılan ve yetiştirilen çiçeğidir.

 

Kış çiçekleri - Çuha Çiçeği
wikipedia.org – user:Pokrajac

 

Çiğdem (Crocus)

Tarihte bilinen en eski çiçeklerden biri olan çiğdem, orijinalinde doğada kendiliğinden yetişir. Özellikle Anadolu’da dağlarda, ovalarda her yerde çiğdeme rastlamak mümkündür; yer ayırt etmez. Sonbahar, kış ve ilkbahar başında açan türleri vardır. Bahçelerde yetiştirilebilen çiğdem, mor, sarı çiçekleriyle sonbahardan ilkbahara kadar renkli kalır.

 

Kış çiçekleri - Çiğdem
steeletheday.com

 

Sümbül

Kara kışta değil de, daha çok kışın sonuna doğru coşan sümbül ile nergisin ortak yanları vardır. Sümbül de nergis gibi güzel kokuludur ve onun da bir mitolojik efsanesi vardır. Efsaneye göre Tanrı Apollon, disk atma yarışı yaptığı ve çok sevdiği arkadaşı Hyakinthos ile yarışırken, rüzgar tanrısı arkadaşına aşık olur. Apollon duruma engel olmaya çalışınca rüzgar tanrısı istediğini elde edemez ve çok kızar. İntikamını almak için Apollon’un attığı diskin yönünü değiştirerek Hyakinthos’a çarpmasını sağlar ve onu öldürür. Öldüğü yerde açan sümbül çiçeğidir.

 

Kış çiçekleri - Sümbül
cookies-gardenmart.com
Sosyal ağlarda paylaş...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>