Gizemin dekoratif hali: Paravanlar

Büyük mekanların estetik unsuru paravanlar, geçmişten günümüze farklı amaçlarla kullanılageliyor. Genellikle Asya tarzı dekorasyon stilinde tercih edilen bu ‘gizemli’ nesne, gerek iç, gerek dış mekanlarda bulunduğu ortamın havasını hızla değiştiriyor.

 

Dekorasyonda sıradanlığı kırmanın en etkili yolu ayrıntılardır. Çoğumuzun  aklına bile gelmeyen çok işlevli bir obje, ortamı bir anda  estetik zevkin doruklarına taşıyabilir.  Büyük hacimli odaları ferahlık hissini kaybettirmeden bölen paravanlar, bu objelerden biri.

Türkçe karşılığı “rüzgara karşı” olan paravanların dört bin yıllık bir geçmişi  var. Bu cazibeli icadın anavatanı olan Çin’e ait tarihi bir kaynakta, ünlü vezir Meng Changjün’ün misafirlerini  ağırlarken, arkasındaki paravanın gerisinde  bir görevlinin oturup ev sahibi ve misafirlerin konuştuklarını kağıda geçirerek kaydettiği ifade ediliyor. Kaynak, paravanın,Savaşan Devletler (M.Ö.475-M.Ö.221) döneminde icat edildiğini gösteriyor.

www.altusarch.com

İcat edildiği ilk zamanlarda, genellikle imparatorun tahtının arkasına kurulan paravanlar,  imparatorun hakimiyetinin simgesiydi. Uzun bir dönemin ardından halk arasında yayıldı ve evlere girdi. Hatta Çinlilerin günlük hayatında vazgeçilmez bir unsur haline geldi ve adını mobilya tarihine altın harflerle yazdırdı.  Çünkü toprak ve ahşaptan yapılan evlerde yaşayan halk, bu pek de sağlam olmayan yuvalarını iklimin set rüzgarlarından korumanın en cazibeli yolunu keşfetti; paravanlar…

Bunu yanında, bugün gördüğümüz geleneksel Çin evinin ana kapısı önünde,  duvara benzer bir işlevde de kullanıldı. Misafir eve yaklaştığında, paravanın önünde durup hazırlık yapmalıydı. Nitekim paravanı geçer geçmez ev sahibiyle karşı karşıya gelerek sohbete başlamak durumundaydı, paravan ise misafire ayrılmış özel bir yer imkanı sağlıyordu.

www.amode.co.uk

Oda içinde oda, hayal içinde hayal

Fransız aristokrasisi ise paravanların ‘seperasyon’ işlevini tercih etti. Özellikle kadınlar, zamanın olmazsa olmazı korselerinin içine sığışmaya çalışırken fazlalıklarını eşlerinin gözünden sakınmak için yatak odalarında kullandı.

Osmanlıda ise, genellikle harem ile selamlığı ayırmak için kullanıldı ve gizemin sembolü rolünü üstlendi. Dekoratif amaçlı kullanıldığında,  bol işçilikli ve oymalı modelleri tercih edildi ve geleneksel motiflerle süslendi. Sahnelerde boy göstermesi ise ‘ortaoyunu’ sayesinde oldu paravanların. Dekor ve kostümün yok denecek kadar az kullanıldığı bu geleneksel sanatımızda, tüm dekoru bir tabure ve ‘ yeni dünya’ adı verilen bir paravan oluşturuyordu. Bu paravan bazen ev, bazen konak, bazen sokak görevi görüyordu.

Modern çağda, yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler, nesneleri ‘süs eşyası’ olarak kullanma lüksünü engelledi. Paravanın kullanımı azaldı ancak cazibesini yitirmedi. Özellikle klasik Çin mobilyalarına ilginin arttığı dönemlerde klasik mobilyanın estetiği popüler oldu ve bu akımdan paravanlar da nasibini alarak hak ettiği ilgiye kavuştu.

www.lammhults.se

Nerelerde kullanılabilir?

Evinizde  kapınızın açıldığı geniş ve büyük bir girişiniz varsa, bu alanı paravan ile bölüp daha küçük gösterebilirsiniz. Çünkü Feng Shui’ye göre, yemek odası ile evin giriş kapısı yakın olursa, misafirleriniz yemeklerini yedikten sonra hemen evden çıkma isteği duyabilirler. Bu hissi ortadan kaldırmak ve sosyal hayatınıza sekte vurmamak için giriş kapısı ile yemek odasını, dekoratif bir paravan ile ayırabilirsiniz.

Paravanı salonda kullanmak isterseniz, üzerini aksesuarlarla zenginleştirdiğiniz bir sehpanın arkasına yerleştirerek hoş bir köşe elde edebilirsiniz. Kumaş, kabartma deri, kapitone  bir paravanla klasik veya dömi-klasik mobilyaların  hakim olduğu bir mekana sofistike bir hava verebilirsiniz.  Aynalı paravan modellerini ise küçük hacimli mekanlarda kullanarak yansıma yoluyla gelen geniş mekan  illüzyonundan faydalanabilirsiniz.

Havuzlu evlerde giyinme kabini, açık banyo sistemli yatak odalarında ebeveyn banyosunu ayıran seperatör, üzerini bol mumla donatarak seksi bir abajur, ceplerle süsleyerek sevimli bir depolama alanı, şık ve orijinal bir ev hediyesi… Hayal gücünüzün ve dekoratif zevkinizin sınırlarını geniş tuttuğunuz sürece paravanlar emrinize amade.

Sosyal ağlarda paylaş...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>